ال آرژنین, مکمل های ورزشی

ال-آرژنین (L-Arginine) 

ال-آرژنین

ال-آرژنین (L-Arginine)

ال-آرژنین (L-Arginine) از اسید آمینه‌ٔ های اصلی یاخته‌های زنده است که در بدن انسان نوعی اسید آمینه نیمه ضروری به شمار می‌رود. مقداری از آرژنین در بدن انسان متناسب با تقاضا از گلوتامین و سیترولین تولید می‌شود. در عین حال مقادیر مورد نیازی نیز باید از طریق غذاهای پروتئینی تأمین شود. در نتیجه ال-آرژنین در دسته آمینو اسیدهای نیمه ضروری طبقه‌بندی می‌شود. این ماده یکی از اجزای اساسی چرخه اوره است که تنها مسیر متابولیکی در پستانداران است که امکان از بین بردن آمونیاک سمی را از بدن دارد. ال آرژنین همچنین برای سنتز کراتین که یک منبع انرژی اساسی برای انقباض عضلات  است، مورد نیاز است.

 

مکانیسم اثر

 ال-آرژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است که سبب گشادی عروق می شود. این امر خونرسانی به اندام هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند، تسهیل می نماید. در نتیجه می تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت های هوازی افزایش دهد. همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون، بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی، رها سازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

 

فواید ال آرژنین

کاهش فشار خون

کمک به کاهش وزن

افزایش تولید اسپرم

افزایش حجم عضلات

تقویت سیستم ایمنی بدن

تحریک ترشح هورمون رشد

سرعت بخشیدن به ریکاوری

کاهش خطر بیماری‌های قلبی

افزایش عملکرد ورزشی در بدنسازان

 

منابع غذایی حاوی آرژنین

موادغذایی سرشار از پروتئین از منابع ال-آرژنین محسوب می‌شوند.

ماکیان، ماهی، گوشت، تخم مرغ و مغزها از منابع غنی آن می‌باشند. یک رژیم متعادل و مناسب تأمین کننده آرژنین مورد نیاز بدن شما می‌باشد.

 

مکمل ال-آرژنین

اخیرا تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی، ال-آرژنین را نیز به شکل دارو در دوزهای 500 و 1000 میلی‌گرمی تولید کرده و به بازار عرضه نموده‌اند. همچنین این مکمل به صورت تزریقی نیز موجود می‌باشد.

ال-آرژنین و عضله‌سازی

مصرف این مکمل منجربه افزایش و رشد بیشتر عضلات خواهد شد. زیرا بدن برای سنتز بیشتر پروتئین‌ها نیاز به آرژنین دارد.

همچنین به دلیل اثر ترمیم بخشی آرژنین روی بافت‌های بدن، با مصرف این مکمل مدت ریکاوری عضلات پس از تمرین کاهش یافته و با افزایش حجم ماهیچه‌ها برای بدنسازان تبدیل به یک مکمل بسیار محبوب شده است.

ال-آرژنین و میل جنسی

این مکمل با تقویت جریان خون در دستگاه تناسلی و ریلکس کردنِ عضلات عمقی بدن ارگاسم‌های با کیفیتی را به شما هدیه دهد.قرص ال آرژنین در کنار ویتامین C می‌تواند هیجان و میل جنسی را افزایش دهد.این قرص پس از وارد شدن به بدن، با افزایش اکسید نیتریک موجود در خون، رگ‌های خونی را منبسط می‌کند. واکنش و پاسخ جنسی را افزایش می‌دهد و احساس تشدید جریان خون اکسیژن‌دار اندم‌های جنسی را تحریک می‌کند.

قرص ال-آرژنین در بهبود رابطه جنسی افراد بسیار تاثیر گذار است. به علاوه، میل جنسی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که در زنانی که میل جنسی کمی دارند، پس از دریافت داروهای آرژنین، تا ۶۰ درصد از مشکلات جنسی‌شان حل شده.

ال-آرژنین و سلامت قلب

یکی از وظایف اصلی آرژنین، تولید اکسید نیتریک در بدن است که کمک می کند تا خاصیت ارتجاعی رگ ها بیشترشود . مکمل های آرژنین را برای کمک به درمان بعضی از بیماری های قلبی و عروقی تجویز می کنند. آرژنین باعث خون رسانی بهتر به اندام ها از جمله قلب میشود و برای بیمارانی که دچار گرفتگی رگ ها و یا فشار خون بالا می باشند مفید است.

ال-آرژنین و ریزش مو

ال آرژنین، موجب میشود تا اکسیژن و مواد غذایی بیشتری در اختیار ریشه موها قرار بگیرد. با این مکانیزم می تواند کمک زیادی به رویش موها و افزایش ضخامت آنها کند. به خصوص در زمانی که با مواد معدنی و سایر ویتامین های دیگر مانند روی، بیوتین و منیزیم همزمان مصرف می گردد.

ال-آرژنین و تقویت سیستم ایمنی

قرص ال-آرژنین، باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شود. با این عمل از روند تخریب پوست و اندام ها می کاهد و از سوی دیگر باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش استقامت بدنی نیز می شود. استفاده از مکمل های آرژنین، در هنگام سرماخوردگی و یا در زمان هایی که تحت استرس هستید کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 

مصرف

جهت مصرف ال-آرژنین  هفته اول با دوز کم شروع کرده و سپس مزایا و عوارضی که در بدن شما دارد را بررسی کنید. در حالت معمول سه بار در روز ، یک وعده صبح زود و یک وعده قبل و یک وعده بعد از اتمام تمرین میل کنید.

دوز پیشنهادی 2 الی 6 گرم می باشد. به منظور بهبود جریان خون و از این رو افزایش انرژی ، قبل از شروع تمرین مکمل آرژنین مصرف کنید. مصرف طولانی مدت این مکمل تاثیرات چشمگیری در بدن شما ( کاهش چربی و افزایش حجم توده عضلانی ) خواهد داشت.

 

منع مصرف ال-آرژنین

تشخیص اینکه چه کسانی می‌توانند یا نمی‌توانند از آرژنین استفاده کنند برعهده پزشک است، اما به طور کلی افراد مبتلا به آلرژی‌های شدید و نارسایی کبد و کلیه نباید از این دارو استفاده کنند. مصرف این مکمل در بارداری و شیردهی، با نظر پزشک مجاز می‌باشد.

 

عوارض مکمل ال-آرژنین

به‌طور کلی مکمل آرژنین، به طور کلی یک مکمل تقریباً ایمن برای همه افراد محسوب می‌شود. اما در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی مانند موارد زیر را به همراه داشته باشد:

درد های شکمی

واکنش آلرژیک و حساسیت

تهوع و استفراغ

اسهال

التهاب در مجاری تنفسی

افزایش علائم آسم

 

بارداری و شیردهی: مصرف کوتاه‌مدت این مکمل در دوره بارداری مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ ولی بهتر است که حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. مصرف طولانی‌مدت آن را به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا عوارض جانبی به همراه خواهد داشت.

کودکان: برای کودکان باید دقت زیادی روی دوز و نحوه مصرف آن داشته باشید. بهترین راه دریافت این مکمل از طریق قرص است.

آلرژی و آسم: قرص ال آرژنین خودش یکی از عوامل بروز آلرژی و تورم در مسیر تنفسی است. در نتیجه اگر درگیر آلرژی فصلی بوده و یا آسم دارید، با احتیاط بیشتری از آن استفاده کنید.

هرپس: هرپس از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است. این ویروس موجب تبخال می‌شود. مطالعات نشان داده که مصرف این مکمل، هرپس را بدتر از قبل خواهد کرد؛ زیرا باعث تکثیر این ویروس در بدن خواهد شد.

فشار خون پایین: مصرف مکمل آرژنین فشار خون را پایین می‌آورد، در نتیجه اگر مشکل فشار خون پایین دارید می‌تواند برایتان دردسرساز باشد و دچار سرگیجه شوید.

بیماری کلیوی: مصرف قرص آرژنین باعث افزایش سطح پتاسیم بدن شده و در نتیجه ممکن است زندگی بیماران کلیوی را به خطر بیندازید.

عمل جراحی: اگر به‌زودی قرار است عمل جراحی داشته باشید، به‌خاطر تغییر سطح فشار خون، بهتر است دو هفته مانده به عمل جراحی مصرف این مکمل را به کلی قطع کنید.

 

تداخلات دارویی

از جمله داروهایی که ممکن است با مصرف مکمل ال-آرژنین در تداخل باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داروهای ضد انعقاد خون و ضد پلاکت

داروهای کاهش دهنده فشار خون

داروهای کنترل کننده دیابت

داروهای قلبی

داروهای مُدِر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *