دسته‌بندی نشده

قبل از اینکه به سرطان رحم مبتلا شوید خود را نجات دهید!

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. واکسن های HPV می توانند از برخی از اثرات بهداشتی ناشی از HPV جلوگیری کنند. این برگه اطلاعات به سوالات اساسی در مورد HPV پاسخ می دهد.

HPV چیست؟

HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است. در سال 2018 حدود 43 میلیون عفونت HPV وجود داشت که بسیاری از آنها در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی بودند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع می توانند باعث مشکلات سلامتی شوند، از جمله زگیل تناسلی و سرطان. اما واکسن هایی وجود دارند که می توانند از بروز این مشکلات سلامتی جلوگیری کنند. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV (هرپس) است.

HPV چگونه پخش می شود؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. بیشتر در حین رابطه جنسی واژینال یا مقعدی پخش می شود. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. یک فرد مبتلا به HPV می تواند عفونت را به فردی منتقل کند حتی اگر هیچ علامت یا علامتی نداشته باشد.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید به HPV مبتلا شوید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید. شما همچنین می توانید علائم را سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که به عفونت مبتلا است، ایجاد کنید. این باعث می شود که تشخیص این که برای اولین بار چه زمانی آن را دریافت کرده اید دشوار است.

آیا HPV باعث مشکلات سلامتی می شود؟

در بیشتر موارد (9 از 10)، HPV خود به خود در عرض دو سال بدون مشکل سلامتی از بین می رود. اما زمانی که HPV از بین نرود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً می تواند زگیل ها را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

آیا HPV باعث سرطان می شود؟
HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها، از جمله سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو (به نام سرطان اوروفارنکس) شود. این می تواند شامل پایه زبان و لوزه ها باشد.

سرطان اغلب سال‌ها و حتی دهه‌ها طول می‌کشد تا پس از ابتلای فرد به HPV ایجاد شود. زگیل تناسلی و سرطان ناشی از انواع مختلف HPV است.

هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی ناشی از HPV مبتلا می شود، وجود ندارد. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (از جمله افراد مبتلا به HIV) ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند. همچنین ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از HPV داشته باشند.

چگونه می توانم از HPV و مشکلات سلامتی ناشی از آن جلوگیری کنم؟
شما می توانید چندین کار برای کاهش شانس ابتلا به HPV انجام دهید.

واکسن بزنید واکسن HPV ایمن و موثر است. هنگامی که در گروه های سنی توصیه شده تجویز شود، می تواند از بیماری ها (از جمله سرطان) ناشی از HPV محافظت کند. (به «چه کسی باید واکسینه شود؟» را در زیر ببینید.)

غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهید. غربالگری معمول برای زنان 21 تا 65 ساله می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

اگر از نظر جنسی فعال هستید:

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم درست استفاده کنید. این می تواند شانس ابتلا به HPV را کاهش دهد. اما HPV می تواند مناطقی را که کاندوم پوشش نمی دهد، آلوده کند. بنابراین، کاندوم ممکن است به طور کامل از ابتلا به HPV محافظت نکند. و
در یک رابطه تک همسری متقابل باشید – یا فقط با کسی که فقط با شما رابطه جنسی دارد رابطه جنسی داشته باشید.

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

پیش نوجوانان (از جمله پسران و دختران) در سن 11 یا 12 سالگی (یا می توانند از سن 9 سالگی شروع کنند).
همه افراد تا سن 26 سال، اگر قبلا واکسینه نشده باشند.
واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود. با این حال، برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند. واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد. اکثر بزرگسالان فعال جنسی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند، اگرچه لزوماً همه انواع HPV هدف واکسیناسیون نیستند.

در هر سنی، داشتن یک شریک جنسی جدید یک عامل خطر برای ابتلا به عفونت جدید HPV است. افرادی که در حال حاضر در یک رابطه طولانی مدت و تک همسری متقابل هستند، به احتمال زیاد به عفونت HPV جدید مبتلا نمی شوند.

از اواخر سال 2016، تنها Gardasil-9 (9vHPV) در ایالات متحده توزیع شده است. این واکسن در برابر 9 نوع HPV (6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، و 58) محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپچا *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.