اشتها آور, تناسب اندام و تغذیه, کراتیــــن, مکمل های ورزشی

مکمل های ورزشی کربو پروتئین (گینر)

کربو پروتئین یا گینر ها یکی از مکمل‌های ورزشی محبوب است و در واقع پودر پروتئینی با کالری بالاست که هدف از مصرف آن افزایش جذب کالری‌های روزانه برای افزایش وزن است. کربوهیدراتهای ۱۰۰٪ به منظور افزایش وزن ٬ تامین انرژی و عضله سازی حجمی استفاده میشوند چرا که بیشتر حجم عضلانی را کربوهیدرات ها و پروتئین تشکیل داده است. گینر ها کالری و انرژی بالایی در بدن به صورت متعادل از مواد مغذی فراهم میکنند. نسل جدید گینرها دارای پروتئین٬کربوهیدرات٬مولتی ویتامین٬مینرال ها و حتی کراتین و دیگر مواد افزایش دهنده ی قدرت و انرژی نیز میباشد و فرآیند ریکاوری را نیز تسریع میبخشند .

کربو پروتئین ها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند و شما با توجه به اهداف ورزشی خودتان می‌توانید از آن استفاده کنید. مهم‌ترین انواع گینر شامل گینر وزن (weight gainer) و گینر حجم (mass gainer) است که ازنظر محتوای پروتئینی با یکدیگر متفاوت هستند.

کربو پروتئین یا گینر وزن سرشار از کالری است و حاوی  کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و همچنین اسیدهای آمینه‌های است که به افزایش وزن کمک می‌کنند. مقدار کربوهیدرات در این نوع گینر بسیار بالاست و به همین دلیل با افزایش کالری دریافتی به افزایش وزن بدن کمک می‌کند. نسبت کربوهیدرات به پروتئین در این گینر ۳ به ۱ است بنابراین کالری زیادی را تأمین می‌کند که فرد برای افزایش وزن به آن نیاز دارد.

کربو پروتئین یا گینر حجم عضله سازی را تسریع می‌کند و حاوی ترکیباتی مانند پروتئین، کربوهیدرات و چربی است. در این نوع گینر نسبت پروتئین به کربوهیدرات بیشتر است و بیشتر برای دوره ریکاوری و بازسازی ذخایر گلیکوژن عضلات مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی مصرف مکمل گینر با تأمین پروتئین و کربوهیدرات به‌طور هم‌زمان قدرت فیزیکی فرد را افزایش داده و کمک می‌کند که در کنار فعالیت‌های بدن‌سازی عضله سازی کنید . گینر حجم است که نسبت به گینر وزن محبوبیت بیشتری دارد.

 

انواع پودر پروتئین

ایزوله : بهترین و خالص ترین نوع پروتئین میباشد که برای بدن شما بهترین است اما قیمت آن گران است .

concentrate : دارای مقدار بیشتری چربی نسبت به نوع ایزوله میباشد و قیمت آن به مراتب کمتر است .

مخلوط : ترکیبی از ۲ نوع بالا میباشد که یک مکمل خوب نسبت به قیمت آن میباشد .

 

 

مکمل‌های گینر به طور اختصاصی برای ورزشکاران و بدن‌سازان طراحی و تولیدشده‌اند تا در کنار فعالیت‌های ورزشی توده و حجم عضلات آن‌ها افزایش یابد. شما می‌توانید بدون تمرینات بدنی نیز از این مکمل‌ها استفاده کنید اما در این صورت کنترلی بر روند افزایش وزن نخواهید داشت و چربی‌های اضافی می‌توانند در هرجایی از بدن شما ذخیره شوند.

این مکمل‌ها به دلیل داشتن کالری بالا حتی صرفاً برای اضافه‌وزن نیز بهتر است در کنار سطح متوسطی از فعالیت بدنی مورداستفاده قرار بگیرند. مصرف این مکمل‌ها بدون انجام فعالیت‌های ورزشی باعث می‌شود که وزن شما با افزایش چربی‌های ذخیره‌شده در بدن افزایش یابد و هیچ تغییری در توده عضلانی شما رخ ندهد.

بنابراین افراد لاغری که قصد افزایش وزن با این مکمل‌ها را دارند بهتر است مصرف گینر را با فعالیت‌های بدنی و یک رژیم غذایی متعادل همراه کنند چون در غیر این صورت چربی‌های ناشی از دریافت کالری اضافی فقط در نواحی شکم و پهلو جمع می‌شود.

این مسئله نه‌تنها زیبایی هیکل شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه باعث فراهم شدن زمینه ابتلا به بیماری‌های متابولیکی نیز خواهد شد؛ بنابراین توصیه ما این است که حتماً سطحی از فعالیت بدنی را در کنار مصرف گینر در برنامه روزانه خودتان برای افزایش وزن بگنجانید.

 

مزایای استفاده از کربوپروتئین یا گینر

غنی از کربوهیدرات

حاوی پروتئین های با کیفیت

افزایش رشد عضلات

دارابودن ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی

غنی از فیبر

بهبود عملکرد در حین تمرین

بهبود ریکاوری عضلات

کربو پروتئین تانک مس مگنوم 1818 گرم با طعم کوکیز و کرم MAGNUM CARBO TANK MASS 1818 g

شیوه مصرف کربوپروتئین

مصرف کربوهیدرات ها دقیقا قبل از تمرین موجب کاهش قند خون و اختلال در تمرین میشود با این وجود بهترین زمان مصرف برای آنهایی است که میخواهند قبل از تمرین نیز استفاده کنند یک ساعت قبل از تمرین می باشد.

وعده دیگری که میتوان از این مکمل استفاده کرد یک تا دو ساعت بعد از تمرین میباشد که باید آن را با مقدار کافی‌‌ آب ، میل کنید.

بنابراین با توجه به هدفتان می‌توانید مکمل گینر را به شیوه‌های مختلف مورد مصرف قرار دهید.

صبح پس از بیدار شدن : گینر را می‌توان صبح‌ها مورداستفاده قرارداد زیرا بدن در طول شب به میزان ۶-۹ ساعت استراحت کرده و فاقد مواد مغذی است.

قبل تمرین : مصرف این مکمل قبل از تمرین با تأمین انرژی موردنیاز بدن برای فعالیت‌های ورزشی از گرسنگی و ضعف حین تمرینات جلوگیری می‌کند.

حین تمرین : مصرف گینر در زمان استراحت بین تمرینات با تأمین مواد قندی از افت قند خون جلوگیری کرده و ورزشکار را سرحال نگه می‌دارد.

بعد تمرین : مصرف گینر بعد از تمرین ذخیره گلیکوژن عضلانی را مجدداً بازسازی کرده و درنتیجه مانع خستگی ناشی از فعالیت‌های ورزشی سخت می‌شود.

 

عوارض  مکمل کربوپروتئین

مشکلات گوارشی:

کربوپروتئين عموماً دارای کراتین است. در برخی موارد مشاهده شده است که کراتین موجب بروز مشکلات گوارشی می‌شود. لذا اگر شما تجربه بروز مشکلات گوارشی با مصرف کراتین دارید، بهتر است قبل از مصرف گینر به مواد موجود در آن دقت کنید و سپس خریداری نمایید.

 

چاقی موضعی:

بسیاری از کسانی که از این مکمل استفاده می‌کنند بعد از مدتی آن را به عنوان مکمل غذایی بدون ورزش استفاده می‌کنند. از این رو که گینر دارای مقدار زیادی کربوهیدرات، پروتئین و چربی است در صورتی که توسط ورزشکار مصرف و سوزانده نشود تبدیل به چربی می‌شود.

 

سایر عوارض احتمالی ممکن

مکمل های مجاز که مورد تایید وزارت بهداشت باشند و در داروخانه ها و مراکز معتبر فروخته می شوند با رعایت نکات، نحوه مصرف عوارضی ندارند ولی عوارض مکمل گینر که خارج این سیستم تولید و عرضه گردد جبران ناپذیر است. عوارضی همچون مشکلات کبد ، کلید و دستگاه گوارش بخشی از عوارض مکمل گینر غیر مجاز است از ورزشکاران عزیز می خواهیم که همواره هوشیار باشند و گول تبلیغات ، قیمت های پایین و یا سواستفاده هایی همچون مکمل طبیعی و گیاهی را نخورند.

مکمل ورزشی پودر بی سی ای ای ایکس پاند فیرینگ 400 گرم (طعم انگور فرنگی) BCAA Xpand Fairing powder 400 g

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *