مادر و کودک

هفته جهانی شیردهی

هفته ی شیردهی و شیر مادر در داروسازم دات کام

هفته جهانی شیر دهی

هفته جهانی شیر دهی در سال 1992شروع شد وتاکنون در 120 کشور توسط یونیسف در اتحاد جهانی و دیگر سازمان ها می شود.

هدف اصلی شیر دهی ترویج فرهنگ شیردهی منحصر به فرد برای حداقل به شش ماه اول زندگی نوزادمی باشد.در ایران این مراسم برابر با دهم تا شانزدهم مرداد هرساله می باشد.


تاریخچه جهانی هفته جهانی شیر دهی:

در سال 1990سیاست گذاران یونیسف و سازمان بهداشتی جهانی با همکاری 2کشور امریکاو سوئد از 7تا 10 مردادجلسه ایی را در محلی به نام سپدال دگلی اینوچنتی ایتالیا برگزار می شود.برای تغذیه نوزاد با شیر مادر اصول و استاندار های جهانی تغذیه می شود.

شیر مادر بهترین منبع تغذیه و مقوی ترین نوع شیر مادر و تامین کننده امنیت غذایی نوزاد پس تولد تامین میکند.ولازم است تا 2سالگی تغذیه با شیر مادر برای نوزاد ادامه پیدا میکند.سازمان توصیه بهداشتی جهانی که همه نوزادان توصیه می کند.  تمامی نوزادان پس از تولد لازم است از شیر مادر تغذیه کند.

شیر مادرتا 6ماهگی مواد مورد نیاز نوزاد تامین می کند.پس از آن نوزاد نیاز  به انرژی بیشتری دارد.که در آن زمان شیردهی از ماه 6 به بعد در کنار مکمل های غذایی دیگر ادامه پیدا میکند.

پس از پایان شیردهی لازم است کودک از شیر گرفته شود.تغیر کامل غذای نوزاد از شیرمادر به غذای معمول خانواده قدمی مهم در فرایند است .


اهداف هفته جهانی(شیر دهی) تغذیه با شیر مادر:

1:اگاه کردن مردم در مورد ارتباط بین تغذیه باشیر مادر با تغذیه خوب و امنیت غذایی و کاهش فقر

2:مشارکت افراد و سازمانها برای تاثیر بیشتر.

3:تثبیت تغذیه با شیر مادر به عنوان زندگی سالم

4:تقویت موقیت برای ترفیع تغذیه با شیر مادر به عنوان بخشی از تغذیه خوب و امنیت غذایی


نکته(هفته جهانی شیر دهی)

*تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

*تغذیه از شیر مادر ممکن است در برابر عفونت گوش میانی /گلو و سینوس/ از نوزاد محافظت کند

*جلوگیری از سرما خوردگی و عفونت

*پیش گیری از عفونت روده

*جلوگیری از مرگ ناگهانی نوزاد

*شیر مادر باعث افزایش وزن می شود.


خطر ابتلا به موارد زیر در خانم هایی که شیر خود را به نوزاد می دهد:

*فشار خون

*آرتروز

*بیماری قلبی

*دیابت نوع 2

*چربی خون بالا


قطعا تا به امروز از فواید شیر مادر بسیار زیاد شنیده اید. جالب است بدانید این موضوع آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که سازمان بهداشت جهانی از 1 آگوست تا 7 آگوست را به عنوان هقته آگاهی رسانی در مورد اهمیت شیردهی قرار داده است. هدف این طرح ترویج فرهنگ شیردهی حداقل تا 6 ماهگی نوزاد میباشد. شیردهی یک فرایند طبیعی میباشد اما به هیچ وجه آسان نمیباشد و مادران نیاز به توجه و حمایت دارند.


اهمیت هفته جهانی شیردهی مادر:

شیر مادر در شش ماه اول زندگی نقش بسیار مهمی در آینده کودک و همچنین مبتلا نشدن به انواع بیماری ها را نیز در بزرگسالی دارد. شیر مادر بهترین منبع تغذیه و همچنین مقوی ترین ماده خوراکی برای کودک میباشد. در شش ماه اول کودک به انرژی فراوان نیاز دارد پس لازم است تا از شیر مادر تغذیه کند. از 6 ماهگی به بعد به همراه مکمل ها و مواد غذایی دیگر باید کودک تغذیه کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.