ساشه اینوفولیک

پودر اینوفولیک چه تاثیری برروی بارداری و هورمون ها دارد؟

اثرگذاری  پودر اینوفولیک بر باروری به دلیل ترکیبات میواینوزیتول، ملاتونین و اسید فولیک در آن می باشد. این پودر اختلالات متابولیکی و هورمونی بدن را درمان کرده  و سبب افزایش مقدار باروری می شود.
اثر پودر اینوفولیک بر باروری به دلیل وجود ترکیبات آن می باشد که با درمان و اصلاح عملکرد هورمون‌های بدن زن و ازبین رفتن اختلالات متابولیکی و هورمونی، سبب بیشترشدن مقدار باروری می شود.

اینوفولیک چه دارویی می باشد؟
اینوفولیک ترکیبی می باشد از میواینوزیتول، ملاتونین و اسید فولیک. این پودر در درمان اختلالات متابولیکی و هورمونی بدن اثر دارد و چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند. همچنین تاثیر پودر اینوفولیک بر باروری ثابت شده است.
بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمبود ژنتیکی میواینوزیتول دارند. میواینوزیتول سبب درمان  تخمک در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کسیتیک می‌شود.
میواینوزیتول و اسید فولیک، از جمله ترکیبات متعلق به گروه ویتامین B می باشند. میواینوزیتول به طور معمول در بسیاری از غذاها پیدا می‌شود. شاید همه مادران استفاده از قرص‌های اسید‌فولیک در زمان بارداری را به یاد داشته باشند! استفاده از اسید فولیک به شکل قابل توجهی سبب کاهش بعضی از نقص های زایمان در زنان می‌شود. استفاده از میواینوزیتول و اسید فولیک، اثر بسزایی در درمان کیفیت تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم و اختلالات هورمونی را در بر داشته است.


میواینوزیتول
میواینوزیتول یک قند طبیعی می باشد که بیشتر در گوشت، غلات و حبوبات یافت می‌شود. میواینوزیتول یکی از واسطه‌های داخل سلولی از سیگنال انسولین بوده و با حساسیت انسولین در دیابت نوع 2 ارتباط دارد. با توجه به اثرگذاری این ماده بر درمان حساسیت انسولین، میواینوزیتول امکان دارد در پیشگیری از دیابت بارداری در زنان نیز مفید باشد. همچنین میواینوزیتول به عنوان یک داروی کلیدی در مایع فولیکولی تخمک سالم می باشد و سبب اثر پودر اینوفولیک بر باروری می شود.

ملاتونین
ملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی می باشد. از اسیدفولیک نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان طبقه بندی نشده استفاده می‌شود. استفاده آنتی اکسیدان‌ها معمولا برای سلامتی مردان نابارور توصیه می‌شود تا در راستای درمان پارامترهای تخمک تاثیرگذار واقع شوند.
ملاتونین یک هورمون طبیعی می باشد که معمولا در مغز پیدا می شود. به طور کلی این هورمون در تنظیم چرخه خواب و بیداری انسان فعالیت می‌کند. مقدار ملاتونین در شب زمان افزایش یافته و در طول شب بالا باقی می‌ماند.
نکته: احتمالا بالا بودن سطح ملاتونین در شب، سبب به وجودآمدن خواب‌آلودگی در افراد می‌شود. در همین راستا توصیه می شود که اینوفولیک پلاس در اواخر شب مصرف شود.

اثر پودر اینوفولیک بر باروری
اینوفولیک با ترکیباتش، در درمان اختلالات متابولیکی و هورمونی اثر بسیاری داشته و باروری را درمان می کند. در واقع مصرف پودر اینوفولیک سبب درمان و اصلاح عملکرد هورمون‌های بدن زن خواهد شد.
استفاده از پودر اینوفولیک، مشکلات هورمونی و فولیکولار را در بدن زنان طبیعی می‌کند. بیماران مبتلا به PCOS یا زنان مسن،بیشتر بدون میواینوزیتول هستند، در نتیجه تخمک‌هایشان با کیفیت پایین تولید می‌شوند و در نهایت احتمال ابتلا به بارداری کم می شود. همچنین ۷۰ درصد زنان مبتلا به PCOS دارای مقاومت به انسولین هستند و سلول‌های آن‌ها نمی‌توانند به درستی از انسولین استفاده کنند؛ بنابراین افزایش انسولین سبب تحریک تخمدان‌ها برای تولید بیشتر هورمون مردانه می‌شود و مقدار باروری را کمتر می کند. مصرف اینوفولیک سطح انسولین را نیز عادی می‌کند.

خاصیت دارویی پودر اینوفولیک برای باروری
در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، سبب افزایش کیفیت تخمک می شود.
سبب کاهش مقدار استروژن می‌شود.
سبب ارتقاء تخمک‌های سالم می‌شود.
در بیماران مقاوم در برابر انسولین، سطح انسولین را عادی می‌کند.

هورمون‌های بدن زن و عملکرد آن
زمانی که یک زن تصمیم به بارداری می‌گیرد، در تعادل بودن هورمون‌های او مهم می باشد. اگر یکی از هورمون‌های زن در تعادل نباشد، فعالیت و یا تولید هورمون‌های دیگر به خطر خواهد افتاد و یا عملکرد درستی نخواهند داشت. توجه به این نکته الزامی می باشد که هورمون‌ها بر تولید هورمون‌های دیگر اثر می‌گذارند، برای مثال: انسولین امکان دارد بر هورمون‌های دیگری اثر بگذارد. به طور کلی تولید هورمون‌های زن در یک چرخه کار می کند و اگر عملکرد یک هورمون با مشکل مواجه شود بر هورمون دیگر اثر گذاشته و نهایتا چرخه فعالیتی نخواهد داشت.
هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH): مسئولیت رشد فولیکول‌ها، کیسه‌ای که در آن تخمک‌ها تولید می‌شود و تخمک می باشد.
هورمون Luteinizing ) LH) : مسئولیت انتشار تخمک‌های غالب در طی تخمک گذاری را بر عهده دارد.
استروژن: در صورتی که هورمون استروژن تنظیم نشود؛ مغز، سطح FSH و LH را بیشتر می کند. افزایش سطح FSH منجر به تولید تعدادی از فولیکول‌ها شده اما تخمکی آزاد نمی شود چراکه سطح LH بالاتر از حد نرمال است. به طور کلی خانم‌ها با تعداد مشخصی فولیکول (± 400 هزار) متولد می‌شوند. در هر ماه تعدادی فولیکول رشد می‌کند، اما به طور معمول تنها یک فولیکول غالب، تخمک را آزاد می‌کند.

اثرگذاری پودر اینوفولیک در باروری و هورمون های بدن
پس از تخمک گذاری، فولیکولی که تخمک را آزاد می‌کند، تبدیل به یک جسم زرد خواهد شد و نهایتا پروژسترون را برای آماده سازی رحم برای کاشت نطفه تولید می‌کند. اگر تخمک گذاری صورت نگیرد، احتمالا سطح پروژسترون افزایش نیافته و در نتیجه فاز قاعدگی وجود نخواهد داشت، زیرا اندومتری رشد نمی‌کند. مصرف پودر اینوفولیک به درمان و اصلاح عملکرد هورمون‌ها کمک خواهد نمود.

چگونگی مصرف پودر اینفولیک
هر بسته اینوفولیک شامل چندین شاسه (بسته‌های پودر) می باشد.
هر ساشه را در یک لیوان آب حل کنید.
استفاده دو بار از این پودر در طول روز توصیه می شود.
مقدار مشخص شده توسط پزشک را بدون مشورت تغییر (افزایش) ندهید.
افرادی که از قرص متفورمین و یا اسید فولیک استفاده می‌کنند، می‌توانند با مصرف پودر اینفولیک، مصرف دو قرص دیگر را با مشورت پزشک خود قطع کنند.

عوارض جانبی استفاده اینوفولیک
عوارض جانبی قابل توجهی در مطالعات صورت گرفته بر مصرف این دارو مطرح نشده. در مطالعاتی که بخشی از بررسی سیستماتیک میواینوزیتول بوده است، تعدادی زن در دو گروه درمانی با مصرف روزانه ۲ یا ۴ گرم میواینوزیتول مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها مصرف دوز بالای ۱۲ گرم در طول روز، سبب به وجودآمدن عوارض جانبی خواهد شد. عوارض گزارش شده، مشکلات گوارشی مانند تهوع و اسهال بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =