دسته‌بندی نشده

کلسیم دوبسیلات چیست و چه عوارضی دارد؟

کلسیم دوبسیلات چیست و چه عوارضی دارد؟

دوکسی ترکس یا کلسیم دوبسیلات چیست؟

دوکسی ترکس یا کلسیوم دوبسیلات دارویی از گروه استونوتیک ها است و با تجویز پزشک قابل خریداری از داروخانه می باشد. دوکسیوم محافظ عروقی است که باعث کاهش نفوذپذیری رگ های خونی میگردد. دوبسیلات از طریق افزایش میزان نیترید اکساید اندوتلیان سبب تنظیم میزان نفوذ پذیری عروق شده ویسکوزیته خون را کاهش داده و سبب  حفظ جریان طبیعی خون میشود علاوه بر این التهاب و  ادم و تورم در بافت ها کاهش میدهد در واقع این دارو یک تنظیم کننده فانکشن و عملکرد مویرگی است همچنین از تمایل پلاکت ها به لخته شدن میکاهد که این خاصیت سبب کم شدن چسبندگی خون و کاهش خاصیت انعقادی دیواره عروق و در نتیجه ازبین رفتن مشکلات بافت ها شده و این دارو انتی اکسیدان بوده و موجب جلوگیری از رادیکال های ازاد میشود.

موارد مصرف کلسیم دوبسیلات

این دارو در انواع اختلالات گردش خونی محیطی رتینوپاتی دیابتی (آسیب به عروق خونی در شبکیه چشم ناشی از دیابت که به عنوان بیماری چشم دیابتی یا اختلال دیابتی عروق چشمی شناخته می شود),در برخی موارد جهت درمان بیماری هموروئید یا بواسیر (همراه با رژیم غذاییی مناسب)و محافظت کننده عروق به کار میرود .

از دیگر کارایی های دارو میتوان به واریس و مشکلات وریدی عمقی در اندام های تحتانی(مشکلات با جریان خون رگهای پاها به قلب ناشی از ناراحتی اندام تحتانی است) و همچنين به عنوان داروي كمكي براي پيشگيري و درمان پوكي استخوان و گرفتگی عضلات و تورم پاها مصرف مي ‌شود. دفع دارو به صورت کلیوری بوده و توصیه میشود همراه وعده غذایی مصرف شود.

عوارض جانبی کلسیم دوبسیلات

در این دارو معمولا عوارض جانبی به ندرت رخ می دهد، اما در صورت بروز هر گونه عوارض کپسول دوکسیوم حتما باید پزشک را مطلع نمود تا توصیه لازم را در این خصوص انجام دهد.

چنانچه فرد  پس از مصرف کلسیم دوبسیلات نسبت به آن و یا هر کدام از مواد به کار رفته در آن، واکنش های آلرژیک داشت حتما مراتب به پزشک معالج گزارش داده شود تا دوز دارو را تغییر دهد و یا به طور کل قطع نماید.

عوارض نادر کپسول دوبسیلات شامل بروز اختلالات گوارشی مانند اسهال، تب، درد مفاصل می باشد. همچنین در موارد بسیار نادر امکان بروز نوتروپینی برای این دارو وجود دارد. البته جای نگزانی نیست زیرا عوارض کلسیوم دوبسیلات معمولا بعد از قطع دارو رفع می گردند.

موارد منع مصرف کلسیم دوبسیلات

دارو در سه ماهه اول بارداری نباید تجویز شود و در سه ماه دوم و سوم نیز تنها زیر نظر پزشک مصرف شود همچنین مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نشده و قبل مصرف دارو در این دوران حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

هرچند بسیار نادر اما در بیماران مبتلا به آگرانولوکیتوسیس (کاهش تعداد گلبولهای سفید خون) این دارو باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون (آگرانولوکیتوسیس) می شود که بر توانایی بدن در مبارزه با عفونت های مختلف تاثیر می گذارد.

سوالات متداول

به جهت مصرف کلسیم دوبسیلات چه مسائلی را باید با پزشک در میان گذاشت؟

چنانچه بارادار هستید یا قصد بارداری دارید. چنانچه طی دوره استفاده از کلسیم دوبسیلات به بیمارستان مراجعه نمودید، پزشک معالج خود را حتما آگاه سازید. در صورت مصرف هر گونه از مکمل ها و فرآورده های حاوی کلسیم حنما این مورد را به پزشکتان اطلاع دهید.

در صورت فراموشی یک دوز از کلسیم دوبسیلات باید چه باید کرد؟

به محض یادآوری آن را میل کنید. اما چنانچه دوز فراموش شده به مصرف دوز بعدی نزدیک بود ، تا نوبت بعدی دارو را مصرف نکنید . هیچ گاه سعی نکنید دوز فراموش شده را در وعده های بعدی جبران کنید.

موارد استفاده دوکسیوم برای چشم چیست؟

کلسیوم دوبسیلات دارویی از گروه استونوتیک ها است و محافظ عروقی است که باعث کاهش نفوذپذیری رگ های خونی میگردد. در واقع دوکسیوم در انواع اختلالات گردش خونی محیطی رتینوپاتی دیابتی  کار برد دارد. رتینوپاتی دیابتیک همان آسیب به عروق خونی در شبکیه چشم ناشی از دیابت  است که به عنوان بیماری چشم دیابتی یا اختلال دیابتی عروق چشمی شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *