دسته‌بندی نشده

آیا قرص آهن باعث چاقی صورت و بدن می شود؟

آیا قرص آهن باعث چاقی صورت و بدن می شود؟

بسیاری از افراد به دلیل رژیم غذایی، مشکلات هورمون ها، مشکلات جذب یا عوامل سلامتی مانند خونریزی شدید، با سطوح پایین آهن دست و پنجه نرم می کنند. علائم کمبود آهن شامل خستگی، پاهای بی قرار، پوست رنگ پریده، ناخن های شکننده، سردی در دست و پا، ریزش مو و … است. علاوه بر ایجاد علائمی که قبلاً ذکر کردیم، مطالعات همچنین ارتباط بین آهن کم و افزایش وزن را پیدا کرده اند. بنابراین این به چه معناست و چگونه آهن کم می تواند باعث افزایش وزن شود؟

اگر رژیم غذایی شما حاوی آهن کافی نباشد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مکمل آهن مصرف کنید. راه  حل ابتدایی برای درمان کمبود آهن و درمان عوارض ناشی از آن،استفاده از یک مکمل آهن با مقدار آهن مناسب و داشتن ترکیبات موثر در جذب بیشتر و بهتر آهن است اگر شما هم جزو افرادی هستید که باید از قرص آهن استفاده کنید و استفاده از مکمل های آهن را جزو روتین خود قرار داده اید علاوه بر آگاهی از شیوه ی مناسب استفاده جهت حصول نتیجه موثر تر باید نسبت به عوارض کلی و جانبی که این مکمل ها می توانند داشته باشند نیز آگاه باشد.

تاثیرات قرص آهن بر چاقی و افزایش وزن

تاثیرات قرص آهن بر چاقی و افزایش وزن

افزایش وزن بیشتر از آنکه به علت استفاده از مکمل آهن باشد ، یکی از عوارض جانبی کم خونی ناشی از فقر آهن است. پس از انجام آزمایش و مشورت با پزشک برای استفاده از قرص آهن شاید این پرسش برایتان مطرح باشد که آیا خرید قرص آهن باعث چاقی صورت و بدن می شود ؟ با توجه به گستردگی فواید و زمینه های مکمل های آهن تحقیقات گسترده ای در ارتباط با این مکمل صورت گرفته است که از جمله نتایج این تحقیقاتی پاسخ به پرسش هایی از این قبیل می باشد. در ادامه نقش قرص آهن بر افزایش وزن را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

کمبود آهن بر بدن و چاقی

با بررسی منابع علمی مختلف هنوز هیچ نتیجه قطعی ثابت نکرده است که مصرف مکمل آهن و افزایش وزن با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند .افزایش وزن در اثر استفاده از قرص آهن حتی جزو عوارض نادر مصرف این مکمل نیز نمی باشد . هنگامیکه معالجه گر به شما توصیه می‌کند که مصرف مکمل‌های آهن را شروع کنید ، انتخاب مکمل آهن مناسب با در نظر گرفتن گزینه‌های بسیار نامحدود در بازار مکمل‌های تغذیه‌ای می‌تواند چالش برانگیز باشد. شما می تواند با مراجعه حضوری به داروخانه و یا دریافت مشاوره آنلاین مناسب ترین مکمل آهن را برای خود انتخاب کنید.

آیا قرص آهن باعث چاقی می شود؟

آیا قرص آهن باعث چاقی می شود؟

به صورت کلی، افزایش وزن ممکن است یکی از عوارض جانبی مکمل آهن برای برخی افراد باشد. اما به احتمال زیاد کمبود آهن به خودی خود باعث افزایش وزن شما می شود. مطالعات انجام شده ارتباط بین آهن کم و افزایش وزن را پیدا کرده اند. بنابراین این پرسش مطرح می شود که نقش قرص آهن بر افزایش وزن تحت تاثیر چه عواملی است؟ بررسی عملکرد درست غده تیروئید و متابولیسم یکی از راه هایی است که کم خونی فقر آهن می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد.

هورمون های تیروئیدی و چرخه های متابولیسم شما مسئول کمک به بدن برای سوزاندن کالری هستند، بنابراین به طور طبیعی، اگر آنها کم کار باشند، می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود. علاوه بر این، احساس  ضعف و خستگی یکی از علائم رایج کمبود آهن در بدن است، به این معنی که انجام هرگونه ورزش و فعالیت های بدنی ممکن است بسیار دشوار باشد. ما می دانیم که ورزش عاملی برای کنترل افزایش وزن است، بنابراین اگر ورزش را متوقف کنیم و بیشتر بی تحرک شویم، احتمالاً بسیاری از ما وزن اضافه می کنیم. همچنین خستگی می تواند تهیه وعده‌های غذایی مغذی و اجتناب از هوس های غذایی را سخت‌تر کند، زیرا خستگی می‌تواند میل به غذا های آماده را افزایش دهد. پس در پاسخ به این سئوال که آیا قرص آهن باعث چاقی می شود باید گفت خیر و در واقع کمبود ماده معدنی آهن یکی از عوامل چاقی است.

نقش قرص آهن بر افزایش وزن بدن 

نقش قرص آهن بر افزایش وزن بدن

 همانطور که پیشتر گفتیم به نظر می رسد که افزایش وزن بیشتر جزء عوارض کمبود ماده معدنی آهن در بدن باشد تا مصرف قرص آهن. این مسئله را بدین شکل می‌توان عنوان کرد که برای فعال کردن هورمون‌های تیروئیدی که در متابولیسم نقش دارند، بدن انسان به سطوح مناسبی از عنصر آهن نیاز دارد. کمبود آهن، سطوح پایین هورمون تیروئید را در پی خواهد داشت و با ایجاد اختلال در متابولیسم ممکن است منجر به افزایش وزن شود. از طرف دیگر همان‌طور که شرح دادیم کمبود آهن با علائمی همچون ضعف و خستگی همراه است. احساس خستگی مداوم موجب می‌شود تا فرد مبتلا به کم‌خونی توانایی کمتری برای فعالیت فیزیکی و ورزش داشته باشد. این مسئله کنترل وزن را دشوار کرده و در واقع بی‌تحرکی و نسوزاندن کالری منجر به افزایش وزن خواهد شد.

احساس خستگی زیاد همچنین ممکن است میل به غذا خوردن را در بعضی از اشخاص بیشتر کرده و به این ترتیب نیز موجب چاقی شود.چنانچه دچار کمبود آهن در بدن خود هستید، این مسئله ممکن است سبب افزایش وزن شما شود. کم‌کاری تیروئید یک بیماری سیستمیک است که بر همه ارگان‌ها تأثیر می‌گذارد؛ از جمله آنمی که در کم‌کاری تیروئید به طور شایعی دیده می‌شود و در بررسی‌های مختلف نقش هورمون‌های تیروئید به طور مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد آن نشان داده شده است. از طرفی فقر آهن نیز می‌تواند به نقص در سنتز هورمون‌های تیروئیدی از طریق کاهش فعالیت آنزیم تیروئید پراکسیداز منجر شود. کم‌خونی ناشی از فقر آهن باعث کاهش محتوای هورمون‌های تیروئیدی پلاسما T3، T4، کاهش متابولیسم آن‌ها و … می‌شود. با توجه به اینکه هم هیپو‌تیروئیدی و هم فقر آهن در زنان شایع است و فقر آهن می‌تواند در بسیاری از فرایندهای هورمونی مؤثر باشد.

نتیجه گیری

در نهایت ما حاصل تحقیقات انجام شده اتفاق نظر داشتند که ، مکمل های آهن به طور مستقیم باعث افزایش وزن نمی شوند. در حالی که تغییرات وزن ممکن است در حین مصرف مکمل های آهن رخ دهد، اما این تغییرات عمدتا به دلیل عوامل دیگری مانند بهبود سلامت و تغییرات موقتی در اشتها یا الگوهای غذایی است.در رابطه با بررسی تاثیر قرص آهن بر چاقی صورت و بدن تحقیقات اندکی صورت گرفته است .نتیجه بعضی از پژوهش‌ها نشان داده است مصرف قرص آهن ممکن است در بعضی از افراد سبب افزایش وزن شود و ارتباط مستقیمی بین سطح هموگلوبین و افزایش وزن وجود داشته باشد. همچنین برخی از گزارش‌های مردمی نیز نشان می‌دهد که بعضی از اشخاص پس از خوردن مکمل آهن وزن بیشتری پیدا کرده‌اند. با این حال این موضوع از لحاظ علمی تائید شده نیست و نمی‌توانیم بگوییم که هر کس قرص آهن بخورد چاق خواهد شد. بر طبق پژوهش های علمی  انجام شده چاقی حتی جزء عوارض ناشی از مکمل آهن نیز به شمار نمی‌آید.

سوالات متداول

آیا قرص آهن برای چاقی صورت موثر است؟

در پاسخ به این سئوال که آیا قرص آهن برای چاقی صورت  موثر است یانه باید گفت از نظر علمی شواهد کافی برای اینکه مصرف قرص آهن با افزایش اشتها یا وزن همراه است، وجود ندارد. اما اگر شمام هم جزو افرادی بوده باشید که همزمان با مصرف قرص آهن دچار افزایش وزن شده باشید امکان پر و چاق شدن صورتتان نیز وجود دارد .

آیا کم خونی باعث لاغری می شود ؟

 کم‌خونی فقر آهن ممکن است به کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن کمک کند .

چه کنیم که قرص آهن باعث چاقی نشود؟

قرص آهن به طور مستیقیم باعث چاقی نمی شود اما با تامین ویتامین و املاح مورد نیاز بدن سبب تنطیم سلامت بدن می شود که در نتیجه ممکن است با افزایش وزن همراه باشد. توصیه می شود برای جلوگیری از اشتها ی کاذب این مکمل را شب ها دو ساعت بعد از شام مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *